Bez kategorii

Przerażajace odkrycie

Coś stało się z mózgami ptaków w Czarnobylu…

[wp 10.02.2011 16:51]

Dramatyczne konsekwencje tragedii w Czarnobylu. (fot. AFP)

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/26243/czern425.jpeg

„26 kwietnia 1986 r. doszło do jednej z największych katastrof XX wieku. Właśnie wtedy w godzinach nocnych, w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do poważnej awarii, która spowodowała wybuch reaktora jądrowego. W wyniku eksplozji i pożaru, do atmosfery przedostały się potężne ilości radioaktywnego pyłu. W kwestii oceny skutków katastrofy do dnia dzisiejszego nie osiągnięto konsensusu. Część specjalistów uważa, że wzrost zachorowań na nowotwory czy transformacje klimatyczne w przyrodzie, nie mają z Czarnobylem nic wspólnego. Nijak to się ma do wyników przeprowadzonych ostatnio badań. Okazało się, że jednym z dalekosiężnych skutków tragedii sprzed 25 lat jest zmiana rozmiaru mózgów niektórych ptaków. Analiza wykazała, że od czasu katastrofy uległy one zmniejszeniu o 5 procent.

Naukowcy przebadali 550 ptaków reprezentujących 48 gatunków i pochodzących z rejonu Czarbobyla – poinformował serwis BBC. Szybko okazało się, że wszystkie one miały mózgi mniejsze, niż ich kuzyni zamieszkujący w innych, wolnych od skażenia, regionach. Zjawisko to jest szczególnie widoczne u młodych ptaków, które narażone były na promieniowanie.

Wielu komentatorów nie ma złudzeń, że może to być zapowiedź zmian, które w dalszej perspektywie obejmą szereg innych gatunków – również ssaków. Zresztą już ubiegłoroczne wyniki badań opublikowane przez naukowców z amerykańskiego University of South Carolina i francuskiego Universite Paris-Sud jasno dały do zrozumienia, że w całej ekosferze zachodzą niepokojące przeobrażenia, które mogą być jednym ze skutków katastrofy z 1986 r. Okazało się m.in., że liczba ssaków, które zamieszkują tzw. „strefę wyłączoną” wokół dawnej elektrowni, ulega systematycznemu obniżeniu. Zmniejszyło się także zróżnicowanie wśród owadów.

Naukowcy zapowiedzieli, że przez kolejne lata będą szczegółowo przyglądać się różnym gatunkom ptaków, aby sprawdzić, czy proces zmniejszania się ich mózgów postępuje czy też już się zatrzymał.

Do dnia dzisiejszego powstały dziesiątki bilansów, w których zawarto dane nt. katastrofalnych skutków wybuchu w Czarnobylu. Część z nich to oficjalne dane komisji rządowych różnych państw, stworzone przy departamentach zdrowia. Ukraina szacuje, że 2,5 miliona tamtejszych obywateli cierpi w mniejszym lub większym stopniu na dolegliwości bezpośrednio związane z nadmiernym promieniowaniem wywołanym w Czarnobylu. W Niemczech i Finlandii od czasu wybuchu notuje się natomiast znaczny wzrost różnych defektów dotykających nowo narodzone dzieci.

Tylko Polska jest zieloną wyspą, w której nie odnotowano… niczego.Co stało się z ludźmi którzy zaufali ich liderom i poszli

czyścić teren wokół reaktora? Każdy z nich, pozostawiony z własnym rakiem, wie, że kiedy umrze, oficjalna liczba ofiar śmiertelnych ciągle pozostanie ta sama… 31 !!! [E.F.]

zmarło ich już 60 000 – Panorama TV 26IV2010

forum.gazeta.pl/forum/w,904,110596844,110596844,Dzien_w_ktorym_wybuchl_Czarnobyl.html