18064

Szybciej niż światło?!?!?!

Tak mi się nasunęło. Może ktoś mi to wyjaśnić?

Zgodnie z dostępnymi danymi Wszechświat powstał w momencie Wielkiego Wybuchu. „Jeszcze przed upływem milisekundy Wszechświat osiągnął mniej więcej 3- krotne rozmiary Słońca […]”

Średnica słońca wynosi 1,392 mln km, czyli przed upływem 0,001 sekundy miał wszechświat miał średnicę 4,176 mln km. Wychodzi na to (biorąc pod uwagę jedynie promień), że prędkość energii czy czegoś tam 😉 w pierwszych chwilach rozchodziła się z prędkością prawie 7 tys razy szybciej niż prędkość światła (zaokrągliłem już do 300 tys km sekundę).

Idąc dalej tym tropem to jeśliby prędkość rozszerzania się była stała lub chociażby nie malała (nie istaniała przecież wtedy żadna materia, która mogłaby stanowić opór), to wyliczenia dotyczące czasu powstania Wszechświata mogłyby być błędne. Czas powstania Wszechświata określa się na niecałe 14 mld lat temu a jego średnicę na około 30 mld lat świetlnych (zgodnie ze stałą prędkością światła w jakim się poszerzał w każdym kierunku). Nie wzięto pod uwagę, że bezpośrednio po Wielkim Wybuchu Wszechświat rozszerzał się z prędkością kilka tysięcy razy większą od tej prędkości (nie wiadomo tylko jak długo) i w rzeczywistości do tej pory mógłby rozszerzać się właśnie z taką prędkością. Wynikałoby z tego, że Wszechświat jest 7 tysięcy razy młodszy niż się zakłada i ma jakieś 2 miliony lat ;))

…sam się zastanawiam co ja dziś piłem ;))

dane znalazłem m.in. w tych miejscach:

efizyka.info/457_wielki-wybuch-czyli-powstanie-wszechswiata.html

pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82o%C5%84ce