7091

Kepler-10b: najmniejsza z egzoplanet.

NASA obwieściła o odkryciu najmniejszej z egzoplanet (ściślej – egzoplanecie o najmniejszym zmierzonym promieniu). Ma ona promień tylko o 40% większy niż Ziemia. Od razu jednak powiedzmy – to jeszcze nie to na co czekaliśmy – planeta kraży tak blisko gwiazdy, że pokryta jest pewnie płynną magmą. A krąży wokół gwiazdy podobnej do Słońca, starszej, w odległości 20 razy mniejszej niż odległosć Merkury-Słońce. Znamy też jej masę a stąd i gęstość: 8,8 g/cm^3. Spora! Grawitacja na powierzchni jest dwukrotnie silniejsza niz u nas. Prawdopodobnie w układzie znajduje się też inna planeta, 2 razy większa od Ziemi, lecz też gorąca.

www.space.com/10592-smallest-alien-planet-discovered-nasa.html

www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Egzoplanety/2011-01-10-kepler10b.html

Coraz więcej małych planet… Z drżeniem serca czekamy na TĄ. Jak już wspominałem, półpoważne ekstrapolacje wskazują, ze z prawdopodobieństwem 50% znajdziemy ją do maja 2011 😉

Bez kategorii

Coraz więcej ciekawych planet…

Planeta – przybysz z innej galaktyki! W Naszej Drodze Mlecznej odkryto planetę, krążacą wokół gwiazdy z tzw. strumienia Helmi. Strumień ten to gwiezdna pozostałosć po karłowatej galaktyce, którą 6-9 miliardów lat temu pożarła nasza Galaktyka… Planeta, nieco cięższa od Jowisza krąży wokół starej gwiazdy o bardzo małej zawartości „metali” – pierwiastków cięższych od helu, co stawia pod znakiem zapytania teorie powstawania planet – gigantów. Czyżby mogły sie one tworzyć nie na cieżkim zarodku-jądrze?

First Alien Planet From Another Galaxy Discovered

A ze świata naszych własnych gwiazd – odkryto dwie wielkie planety krążace wokół układu podwójnego biały karzeł – mała, czerwona gwiazdka ciagu głównego. Biały karzeł był kiedyś czerownym olbrzymem, przedtem białą słońcopodobną gwiazdą, ewolucja całego układu musiała byc b. ciekawa. Czy planety powstały na etapie białej gwiazdy, czy z resztek po czerwonym olbrzymie?

Intrygujący układ NN Serpentis