20959

Dwi planety wielkości Ziemi.

Kepler-20e: 11 100 km średnicy. Kepler-20f: 13 200 km średnicy. W towarzystwie trzech innych planet, 950 lat świetlnych od nas.

Niestety, poza ekosferą (temperatura „chłodniejszej” szacowana na + 430 stopni C). Ale zdaniem wielu niewiele już nas dzieli do odkrycia prawdziwego „bliźniaka” Ziemi – prawdopodobienstwo takiego odkrycia w 2012 jest bardzo duże. Oczywiscie, niemal na pewno przez teleskop Kepler. Niezwykle udana, wspaniała misja!

www.space.com/13987-earth-size-alien-planets-kepler-22e-infographic.html

www.space.com/13990-2-earth-size-alien-planets-kepler-smallest-worlds.html

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114885,10851032,Odkryto_dwie_pierwsze_planety_o_rozmiarach_Ziemi_.html?lokale=zielonagora

Bez kategorii

Prawie bliźniaczka Ziemi

To nie powinno przejść bez echa na forum:

www.space.com/13821-nasa-kepler-alien-planets-habitable-zone.html

www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2011-373

en.wikipedia.org/wiki/Kepler-22b

„The Kepler team is hosting its inaugural science conference at Ames Dec. 5-9, announcing 1,094 new planet candidate discoveries.”

W kolejce do bliższego zbadania czeka ok. 200 kandydatek o wielkości porównywalnej z Ziemią, z czego (wg oceny zespołu Keplera) 48 może się znajdować w ekosferach swoich układów.„Everyone who believes in telekinesis, raise my hand.” — James Randi

Bez kategorii

50 miliardów planet…

Najnowsze szacunki na podstawie wstępnych danych „Keplera”: w naszej Galaktyce możemy się spodziewac istnienia co najmniej 50 miliardów planet, w tym co najmniej pół miliarda krążącyh w ekosferze… przy czym ciągle to są oszacowania dolnej granicy. Z drugiej strony: katalog ciekawych planet powiększa sie o coraz nowsze pozycje. Wydaje się, ze odkryto dwie planety, krążące wokoł gwiazdy po tej samej orbicie! Jest to możliwe, gdyż krążą one zajmując względem siebie tzw. punkty Lagrange’a: oddalone są na obricie o kąt 60 stopni liczac względem macierzystej gwiazdy. Tak zapewne krążyła niegdyś pra-Ziemia i Theia, zanim zakłócenia nieznanego pochodzenia nie zakłóciły delikatnej równowagi i nie doprowadziły do Wielkiego Zderzenia, które utworzyło Księżyc. Tak, odkrycie dwu planet na jednej orbicie znacznie wzmacnia pradopodobienstwo słuszności teorii Wielkiego Zderzenia!

www.space.com/10982-kepler-alien-planets-billion-galaxy.html

www.newscientist.com/article/dn20160-two-planets-found-sharing-one-orbit.html

7519

Kepler 9: nowy system planetarny

No i trochę jestem rozczarowany: zapowiadany „intrygujący system planetarny” okazał się „taki sobie”. A to dlatego, że w poniedziałek ESO doniosło o ciekawszym odkryciu, o czym było. Europejczycy popisali sie czymś ciekawszym niz dziś NASA, no i dobrze 🙂 Dla porządku: wokół gwiazdy Kepler 9 teleskop Kepler wykrył 2 planety o rozmiarach Saturna i prawdopodobnie planetę o 50% wiekszą od Ziemi. Ale – no, jasne – krążącą bliziutko gwiazdy. Taaak, na planety bardziej ziemiopodobne przyjdzie poczekac ze 2 lata.

Newfound Alien Planets May Include Smallest One Yet