7208

Poziom artykułu o diecie w Gazecie Wyborczej

wyborcza.pl/1,75476,8943823,Tluszcz_tuczy_i_inne_mity.html

1. „Słyszeliśmy tysiące razy, że posiłki bogate w błonnik zapobiegają rakowi jelita grubego i okrężnicy.

Okrężnica jest odcinkiem jelita grubego (najdłuższym zresztą). Pisanie „rak jelita grubego i okrężnicy” ma tyle sensu, co pisanie np. „guz mózgu i móżdżku”

pl.wikipedia.org/wiki/Okrężnica_(anatomia)

pl.wikipedia.org/wiki/Rak_jelita_grubego

2. „Wyniki okazały się więcej niż zaskakujące – żadnego związku między sposobem odżywiania a ryzykiem zapadnięcia na którąś z tych groźnych chorób nie udało się wychwycić. A także, co ciekawe – między zawartością tłuszczu w diecie a sylwetką. Niektóre panie jadły tłusto, a żyły długo, zdrowo i trzymały wagę, inne nie. Zdarzały się też grubasy, w których jadłospisie tłuszcz niemal nie występował.

Zupełny brak związku między dwiema zmiennymi to nie to samo co istnienie wyjątków. Istnienie związku między paleniem tytoniu a np. rakiem płuc nie wyklucza tego, że niektórzy palacze umierają na co innego…

3. „Są cztery rodzaje kwasów tłuszczowych: wielonienasycone, jednonienasycone, nasycone i kwasy tłuszczowe typu trans. Pierwsze dwa są korzystne dla zdrowia. Kwasów nasyconych lepiej unikać, ale tych typu trans trzeba wystrzegać się jak ognia.

Wystarczy zajrzeć do wikipedii, 😉 żeby wiedzieć, że tłuszcze trans zaliczają się do tłuszczów nienasyconych.

pl.wikipedia.org/wiki/Tłuszcze_trans

4. „Niemniej jednak cholesterol dostarczany z pokarmem ma w ogólnym bilansie znaczenie drugorzędne, ponieważ znakomitą większość tej substancji, która zagraża naszym żyłom, produkujemy sami.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu szkodzi tętnicom a nie żyłom. Wygląda na to, ze autorka cytowanego tekstu ma kłopoty z ich odróżnianiem. 🙁