Bez kategorii

Felieton: Bezpłatnych minut wpływ na inflację

Inflacja w czerwcu, w porównania do maja spadła o 0,4 pkt. proc., wbrew oczekiwaniom analityków. Ktoś może zapytać co ma to wspólnego z telekomunikacją… Ano ma, bo w koszyku inflacyjnym obejmującym ceny towarów i usług, pozycja Łączność spadła, w porównaniu do maja, aż o 1,7%, co z wcześniej wspomnianych 0,4 pkt. proc. stanowi 0,07 pkt. proc. A to tylko początek ciekawostek.

Bez kategorii

Łódką po morzach Tytana

Łódką po morzach Tytana – w poszukiwaniu organizmów oddychających wodorem i zjadajacych acetylen… Wśród trzech misji kosmicznych, które NASA właśnie rozważa, chcąc zrealizowac jedną z nich w 2016, znalazła sie właśnie taka!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/70/TSSM-TandEM-Lander.jpg/250px-TSSM-TandEM-Lander.jpg

Ta niezwykła łódka ma opaść na Morze Ligei, morze metanu, zwane przez niektórych także jeziorem. Duże to by było jezioro – ponad 400 km średnicy. Oto radarowy obraz powierzchni Tytana z jego morzami-jeziorami: Morze Ligei ( Ligeia Mare) to te duże na prawo od środka.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e8/PIA10008_Seas_and_Lakes_on_Titan.jpg/300px-PIA10008_Seas_and_Lakes_on_Titan.jpg

Sonda ma badać m.in. cyrkulację metanu na Księżycu: może być pierwszą spondą kosmiczną na którą spadie nieziemski deszcz! A mając na pokładzie spektrometr masowy, będzie starannie analizować skład atmosfery i morza pod katem występowania niezwykłych sygnatur chemicznych, mogących także świadczyć o występowaniu na Tytanie… życia! Tak, jest koncepcja zakładająca, ze istnieją tam organizmy zjadające acetylen i oddychające wodorem! Co wiecej, niedobór acetylenu i rozkład wodoru w tytanowej atmosferze zdają się podtrzymywać te koncepcje!

Kontrkandydatami do realizacji są dwa inne projekty – marsjański lądownik sejsmiczny i urządzonko, skaczące po jądrze komety. Ja bedę jednak gorąco kibicował, by wybrano właśnie ten projekt. Nazwany TiME – Titan Mare Explorer.

www.newscientist.com/article/dn20459-nasa-floats-titan-boat-concept.html

en.wikipedia.org/wiki/TiME

P.S. A kim była Ligeja? Ano syreną, którą bóg rzeczny Acheloos spłodził z muzą. Nie wiadomo tylko dokładnie z którą: Melpomeną czy Terpsychorą.

6255

Czarna dziura w kwazarze zakrzywia przestrzeń-foto

http://scienceblogs.com/startswithabang/upload/2010/07/see_a_quasar_gravitationally_l/qsolens_labeled_small.jpg

Po raz pierwszy widzimy, jak czarna dziura w jądrze kwazara zakrzywia przestrzeń. Dotychczas takimi soczewkami były np. całe galaktyki, ewentualnie łącznie z wewnętrzną BH. Tym razem – kwazar. Czemu to takie istotne, przecież spodziewane? Ano pozwoliło po raz pierwszy zmierzyć masę kwazara – 22 miliarda Słońc w obrebie kiloparseka!

Doniesienie

Szczegóły, piękne obrazki