Bez kategorii

Jak stary jest księżyc?

Wedle obowiązującej teorii, ponad 4 miliardy lat temu kosmiczne zderzeni proto Ziemi z innym równie masywnym ciałem niebieskim uwolniło w przestrzeń kosmiczną potężną porcję roztopionej materii, która następnie ostygła i stwardniała. Tak powstał nasz Księżyc, ale kiedy to dokładnie było? Badania najstarszych pobranych z Księżyca próbek skał magmowych pozwalały wcześniej ustalić, że uformowały się one (stwardniały) mniej więcej 4,5 miliarda lat temu. Teraz jednak międzynarodowy zespół uczonych Z Carnegie Institution of Science, Lawrence Livermore National Laboratory i Uniwersytetu w Kopenhadze przebadał najstarsze, pobrane jeszcze przez misje Apollo, skały księżycowe najbardziej nowoczesnymi metodami datowania izotopowego. Skały te to tak zwane anortozyty żelazne, twory magmowe, z których składa się znaczna część skorupy Srebrnego Globu. Po drobiazgowym zbadaniu zawartych w księżycowych anortozytach izotopów ołowiu i neodymu ustalono, że ich wiek nie przekracza 4,36 miliardów lat. Do tej pory uznawano, że Księżyc uformował się ostatecznie 4, 568 miliarda lat temu. Wynika z tego, że albo nasz satelita stwardniał 200 milionów lat później niż dotąd sądziliśmy, albo że księżycowe anortozyty żelazne nie są wcale najstarszymi próbkami księżycowej skorupy. Te ciekawe badania opisuje najnowsze (18.08.2011) wydanie czasopisma Nature.

Bez kategorii

Smartfon zasilany słońcem

Podczas targów Mobile Web Congress, mało znana, chińska firma Umeox zaprezentowała androidowy smartfon Apollo z wbudowanym panelem słonecznym. Producent zapewnia, że wystawienie telefonu na słońce w ciągu 2,5 godziny dostarczy energii wystarczającej na cały dzień korzystania z telefonu.

10387

Kto godzien reprezentować Polskę w kosmosie?

Tez glosowalem za Stanislawem Lemem

PS. LEM ang. Lunar Excursion Module – jedna z wczesnych nazw modulu ladownika ksiezycowego Programu Apollo (lata 1962-1972), ale to przypadek…Teraz dostepne dla kazdego:

Falsification Of The Atmospheric CO2 Greenhouse Effects Within The Frame Of Physics

Nastepne zimy beda coraz ciezsze

wattsupwiththat.com