Bez kategorii

SpaceX i Dragon: szybkie postępy, świetne tempo.

NASA zgodziła się właśnie, by pojazd kosmiczny Dragon (w bezzałogowej wersji dostawczej) zacumował do ISS już w grudniu tego roku. Połączono tym samym dwa testy, które przedtem chciano wykonać oddzielnie. Dało to potężnego „kopa” firmie SpaceX i jej pojazdowi. Jak wiadomo, chce ona przekształcić Dragona w pojazd również załogowy (załoga 7-osobowa), na co już zresztą częściowo dostała pieniądze od NASA. Ciekawostka: tarcza ablacyjna Dragona wg założeń ma wytrzymywać powrót z misji księżycowych/planetoidalnych/marsjańskich! Gdyby wszystko poszło według planów, astronauci polecieliby w Kosmos Dragonem około 2014 roku…

Dwie refleksje. Po pierwsze – jeszcze ze dwa lata temu krytycznie patrzono na oddanie amerykańskiej inicjatywy w zakresie rakiet i pojazdów załogowych prawie całkowicie w ręce firm prywatnych. Teraz, po udanym locie orbitalnym pierwszego Dragona i szybkich postępach firmy SpaceX, zaczyna wyglądac na to, że było to trafne posuniecie. Nawiasem, lot jednego astronauty Dragonem ma kosztować 40% tego, co lot Sojuzem! Po drugie – tempo SpaceXa jest imponujące, niedawno donoszono o Falcon Heavy – potężnej, lecz zaskakujaco taniej rakiecie nośnej. W zupełnie innym świetle stawia to teraz usiłowania Chińczyków, godne podziwu, lecz jednocześnie… po prostu powolne. „Amerykańska Inicjatywa i Przedsiębiorvczosć” daje o sobie znowu znać? 😉

http://techyum.com/wp-content/uploads/2010/12/Dragon_ISS-300x225.jpg

www.newscientist.com/blogs/onepercent/2011/07/first-private-spacecraft-set-t.html

Bez kategorii

grawitacja Newtona

Grawitacja Newtona działa w płaskiej przestrzeni Euklidesa,

czyli spadanie swobodne jest tu zwyczajnym ruchem przyspieszonym.

Zatem skąd te pomysły z nieinercjalnymi układami spadającymi swobodnie,

np. astronauci w sputniku na orbicie?

Przecież to jest kompletnie błędne w ramach mechaniki Newtona.

Bez kategorii

Co jedzą astronauci w kosmosie?

hej wszystkim

od razu mówię, że jestem nowy i że jak założyłem temat nie w tym dziale to proszę o łagodny wymiar kary 😀

Astronautyką interesuję się od dosyć niedawna i zaczęło mnie interesować jak astronauci żyją w kosmosie jak się odżywiają, jak śpią, w jaki sposób spędzają wolny czas.

Totalnie przypadkiem natknąłem się na produkt w sklepie z gadżetami o niebywale chwytliwej nazwie „jedzenie astronautów” i zainteresowało mnie czy astronauci faktycznie coś takiego jedzą? Truskawki.. ?

Mowa o czymś takim: www.2future.pl/Produkt/639/jedzenie_astronautow

Czy takie jedzenie faktycznie jedzą astronauci? W sensie pozbawione wody, czy to taka ściema? „Wiadomo że nie odżywiają się samymi truskawkami, ale jeśli nawet to dlaczego jedzenie jest suche?

Ktoś z was może zgłębiał ten temat? Jeśli tak, chętnie wysłucham waszego zdania na ten temat.

Bez kategorii

jedzenia dla kosmonautów

Podczas pionierskich lotów kosmicznych w latach 60. astronauci odżywiali się odbierającymi apetyt pastami, które wyciskali wprost do ust z tubek, przypominających opakowania pasty do zębów. W epoce wahadłowców zajadali ze smakiem takie posiłki, jak jajecznica, steki, szparagi czy karmelowy pudding – posługując się nożem, widelcem i łyżką. Kosmiczne są także ceny posiłków. Dzienna racja astronauty kosztuje bagatela 1000 zł.