Bez kategorii

kto powinien płacić za „ochronę klimatu”?

apeluję by wątek ten nie przekształcił się w dysputę osób wierzących w Anthropogenic Global Warming i nie wierzących. Przyjmijmy dogmat AGW i zastanówmy się kto powienien płacić z tego powodu. Sądziłem, że ci którzy emitują najwięcej CO2.

Dane za 2009: www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/jan/31/world-carbon-dioxide-emissions-country-data-co2#data

Podzieliłem przydzielone prawa do darmowej emisji (en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Emission_Trading_Scheme)

przez liczbę „emitentów” i okazało się, że nie jest tak, ze najwiecej zapłacą ci, którzy emituja najwięcej CO2. O co więc chodzi?

Bez kategorii

Kłamstwa przeciwników energii jądrowej

Ruch przeciwników energetyki jądrowej, do którego kiedyś należałem, wprowadził światową opinię publiczną w błąd co do wpływu promieniowania na ludzkie zdrowie – pisze George Monbiot w „The Guardian” (a ja powtarzam za tygodnikiem „Forum”).

Tak autora charakteryzuje brytyjski dziennik:

George Monbiot – dziennikarz i publicysta, działacz ekologiczny uznany za persona non grata w kilkunastu krajach; w Indonezji skazany nawet na dożywocie. Przez wiele lat był czołowym przeciwnikiem energii jądrowej.

Monbiot pisze dalej:

Opinie, jakie wygłaszaliśmy są pozbawione postaw naukowych i całkowicie błędne. Wyrażając takie poglądy wyrządziliśmy ludziom – i sobie – niedźwiedzią przysługę. […] W ciągu minionego ćwierćwiecza przeciwnicy energetyki jądrowej podawali coraz wyższe liczby przypadków śmierci i chorób spowodowanych przez katastrofę w Czernobylu, szokując opinię publiczną zdjeciami z wadami wrodzonymi, jak w średniowiecznym cyrku. Dziś twierdzą oni, że Czernobyl pociągnął za sobą 985 tys. ofiar śmiertelnych […] Ruch zielonych zrobił wiele złego. Musimy to naprawić.