Bez kategorii

kto powinien płacić za „ochronę klimatu”?

apeluję by wątek ten nie przekształcił się w dysputę osób wierzących w Anthropogenic Global Warming i nie wierzących. Przyjmijmy dogmat AGW i zastanówmy się kto powienien płacić z tego powodu. Sądziłem, że ci którzy emitują najwięcej CO2.

Dane za 2009: www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/jan/31/world-carbon-dioxide-emissions-country-data-co2#data

Podzieliłem przydzielone prawa do darmowej emisji (en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Emission_Trading_Scheme)

przez liczbę „emitentów” i okazało się, że nie jest tak, ze najwiecej zapłacą ci, którzy emituja najwięcej CO2. O co więc chodzi?

Bez kategorii

Ad.:”Komputer uczy się myśleć”

W związku z ukazaniem się w Gazecie Wyborczej artykułu pt.:

„Komputer uczy się myśleć”

wyborcza.pl/56,75476,10892492,Komputer_uczy_sie_myslec,,10.html

chyba byłoby celowe aby powtórzyć główne konkluzje z dyskusji toczonej w niniejszym „Forum” na temat A.I. i świadomości ..

Ja umieściłem pod tym artykułem komentarz o treści.:

[ ” ..Gwoli ścisłości należałoby poinformować czytelników, że wiele osób które „rozmawiało” z Cleverbotem odnoszą wrażenie iż działa on na takiej samej zasadzie jak pierwszy tego typu program z lat 60 – tych o nazwie ELISA. Jest to tylko sztuczka polegająca na znajdowaniu „frazy” – która pełni rolę odpowiedzi, takiej która „pasuje” do słów kluczowych w „pytaniu”. Ten komputer archiwizuje reakcje i prowadzi ranking trafień, ale to nie ma nic wspólnego z uczeniem się myślenia. ~ Andrew Wader ]

Bez kategorii

pytania

Na fali czy raczej w skutek odpływu sił związanych z szaleństwem zapomnienia zwanym potocznie zabawą sylwestrową chciałbym( w imieniu kilku osób) zadać parę nieco skacowanych pytań. (w związku z programowym zawieszeniem rozmów politycznych wypłynęło parę problemów bardziej ogólnej natury które tu zanotowałem – chciałem zaznaczyć że redagowanie tych pytań razem z negocjacjami zajęło nam sporo czasu). Jako sporadyczny czytelnik forum nauka przekonałem ich by wysłać pytania właśnie tutaj.

czym jest myśl i jak powstaje w swojej obrazowej formie oraz co oddaje najpełniej jej naturę ( i czy język ma tu coś do powiedzenia)

czy już wiadomo jaka jest natura światła bo chyba należało by zdecydować jak różni się śrut wystrzelony z dubeltówki na kaczki od fali na powierzchni wody.

czy to że nic nie może poruszać się szybciej od światła to ograniczenia fizyki czy wyobraźni.

co to jest (jeśli jest) czas ( mówiłem że jest taki wątek ale oni trochę czytali a potem powiedzieli że nie są specjalistami a zdania są podzielone i musieli by się oprzeć na jakimś autorytecie a przecież nie znają nikogo na tym forum)

czy to prawda że nieokreśloność kwantowa zyskała swój matematyczny odpowiednik w liczbie omega (Chaitin) – (nie wiem o co chodzi ale zagrozili że nie dadzą mi piwa )

czy wiemy coś o kształcie wszechświata poza teoriami i czy jest szansa na inne wszechświaty czy nawet ich nieskończoną ilość – (oni chyba mieli jakieś inne skręty) i co z tajemniczą czarną materią.

czy są już modele mózgu na poziomie bardziej rozbudowanym niż ten który posiada dżdżownica.

czy jest coś co nie podlega relatywizmowi ( to już bardziej filozofia ale dziewczyny się uparły)

Oczywiście prosimy o odpowiedzi jednoznaczne i w miarę proste bo nie ma wśród nas naukowców.( jednocześnie przepraszam za być może naiwne pytania)

Z życzeniami wszystkiego dobrego oraz sukcesów naukowych w rozpoczętym roku pozdrawiamy ( M. A. S. M. W. M) oho zaraz dwunasta idziemy na poprawiny

Bez kategorii

kurs z rozwoju osobistego

Każdy człowiek powinien zainwestować w swój rozwój dlatego z myślą o tym prowadzone są kursy z rozwoju osobistego. Osobiście polecam szkolenia w Wyższej Szkole Uwodzenia, Wywierania Wpływu i Rozwoju Wewnętrznego. Jest to szkoła posiadająca pozytywne opinie, uczestnicy cenią prowadzących kursy za profesjonalizm i ogromne doświadczenie oraz wiedzę, którą chętnie dzielą się z innymi. Ja dzięki ich szkoleniu Legalny Doping znalazłem w sobie motywację do działania, której bardzo mi brakowało. Teraz moja kariera w końcu nabrała tempa i zyskuję coraz lepsze notowania w firmie 😉 polecam www.wyzszaszkolauwodzenia.pl

25171

Polowanie na neutrina rozpoczęte na dobre.

Wreszcie, nareszcie, Europa na serio włącza swój potencjał intelektualny i techniczny, w kierunku poważnej weryfikacji tych zjawisk i modeli, które nie zostały potwierdzone empirycznie.

Mowa tutaj o przedsięwzięciu ( których jest w Europie kilka, jeśli nie kilkanaście ) o nazwie infantylnej a.m. teleskop – KM3Net ( km^3 Neutrino Telescope ), które buduje konsorcjum 40 instytucji europejskich, a pozwoli on łowcom neutrin na :

– uchwycenie śladów oddziaływania neutrin z materią.

– umiejscowienie w Galaktyce kwazarów i innych potężnych żródeł gamma.

– poszukiwanie ciemnej materii.

Ten usytuowany na dnie Morza Śródziemnego teleskop, będzie drugą co do wielkości budowlą wzniesioną ręką ludzką, pierwszą oczywiście jest rękodzieło chińskie, czyli ich niezniszczalny Wielki Mur Chiński.

PS Przy okazji tego tematu, składam Wszystkim Państwu , uczestnikom tego forum, Pomyślności i samych atrakcji naukowych w Nowym Roku.

Bez kategorii

Bez elit umyslowych swiat bedzie lepszy.

www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,10889973,Publicysci_o_2011__Elity_umyslowe_plajtuja__Swiat.html?v=1&pId=15622556&logged=1&send-a=1#opinion15622556

Bardzo sie ciesze z tego ze elity umyslowe plajtuja,bo to jest najwieksza zgroza tego swiata.

Swiat powinien rozwijac sie w sposob naturalny,tak jak przed demokracja.

Demokracja zrodzila elity i te wlasnie elity pograzaja demokracje w chaosie.

Nie mozna nic lepszego wymyslec niz rzady biznesu,czyli ludzi rzeczywiscie madrych ,a nie tych ktorzy nic w zyciu nie osiagneli a chca sie mianowac elitami.

Bez kategorii

Kto jest najwybitniejszym zyjacym polskim uczonym?

Wypowiedzi (1 strona formatu A4) na temat „Kto jest najwybitniejszym zyjacym polskim uczonym i czemu jest Nim Prof. Dr Hab. Dala Tata?” prosimy wysylac do dnia 1 stycznia roku 2012 na adres: lech.keller@gmail.com.

Pierwsza i jedyna nagroda (zgodnie z zasada „winner takes all”) bedzie spotkanie z Prof. Dr Hab. Dala Tata, a w przypadku gdyby to spotkanie nie moglo dojsc do skutku, spotkanie z jednym z wybitnych uczonych zajmujacych sie Dzielem i Zywotem Prof. Dr Hab. Dala Taty.

Takze: forum.gazeta.pl/forum/w,245,131954515,131954515,Konkurs_Moj_Ulubiony_Wykladowca.html

Bez kategorii

Archeologia biblijna-pieczęć ze świątyni.

archeologiabiblijna.wordpress.com/2011/12/29/pieczec-ze-swiatyni-w-jerozolimie-czyste-dla-jahwe/

http://archeologiabiblijna.files.wordpress.com/2011/12/temple-seal.jpg?w=640

Pieczęć ze świątyni w Jerozolimie: „czyste dla Jahwe”

Opublikowano 29 Grudzień 2011 by masoret

W niedzielę (25.12) Izraelski Zarząd Starożytności (IAA) na specjalnej konferencji prasowej ogłosił kolejne ciekawe odkrycie dokonane przez archeologów, którzy badają zasypany kanał ściekowy z I wieku w pobliżu pozostałości świątyni w Jerozolimie.

Przedmiotem tym jest niewielka ceramiczna pieczęć o średnicy ok. 2 cm. Znajduje się na niej napis pismem kwadratowym w dwóch linijkach, na górze: דכא (dk’) i na dole: ליה (ljh).

W języku aramejskim górne słowo דכא lub דכ oznacza „czysty”. W dolnym zwrocie po przyimku ל („dla”) występują dwie hebrajskie litery JH (יה, Jah) będące często używaną skróconą formą imienia Bożego JHWH (יהוה, Jahwe).

Inskrypcję można więc przetłumaczyć jako „czyste dla Jah(we)”.

Jak uważają związani z IAA archeolodzy Eli Shukron i Ronny Reich, pieczęć ta była umieszczana na przedmiotach, które zostały oczyszczone w sposób rytualny. Ceremonialna czystość wymagana przez Prawo Mojżeszowe była niezbędna, żeby wejść na teren świątyni lub coś do niej wnieść. Pieczątka byłą czymś w rodzaju kuponu lub voucheru poświadczającego taką czystość.

Uczeni potwierdzają też, że wzmianki o takich pieczęciach zawiera Miszna, dzieło judaizmu rabinicznego z początku III wieku (w traktacie Szekalim 5:1-5), oraz że mówi się o nich w Talmudzie, komentarzach rabinów z III i IV w. Jednak w pismach tych nie wyjaśniono, jaką treść zawierały pieczątki. Do tej pory nie było też żadnego innego potwierdzenia takiej praktyki.

„Jest to pierwszy tego typu obiekt, jaki został znaleziony” – powiedzieli Shukron i Reich. – „Produkty, które przynoszono do świątyni musiały być oznaczone jako czyste, a ta pieczęć do tego właśnie była używana”.

Odkrycia dokonano pod tzw. Łukiem Robinsona, czyli pozostałościami schodów, które przed zburzeniem miasta w 70 roku n.e. prowadziły z najważniejszej ulicy Jerozolimy do świątyni.

Na konferencji byli też obecni przedstawiciele rządu Izraela, minister kultury pani Limor Livnat oraz minister edukacji Gideon Saar.

Saar podkreślił, że znalezisko jest kolejnym dowodem na to, że Żydzi od wieków zamieszkują Jerozolimę. Natomiast minister kultury zwróciła uwagę, że skoro tak cenne znaleziska są znajdowane w pobliżu miejsca świątyni, to o ileż bogatsze byłyby wyniki wykopalisk na terenie dawnego miejsca kultu.

Obecnie teren ten znajduje się pod kontrolą muzułmańską, a na miejscu świątyni znajduje się meczet. Nie prowadzi się tam żadnych prac archeologicznych.

(…)

Bez kategorii

Powtórka z gegry

Pytalem kiedys, ale nie moge znalezc tego teamtu, dlaczego zima i lato przypadaja wlasnie w danym okresie, choc wydawalo mi sie, ze srodek powinien przypadac wtedy, gdy mamy poczatek por roku, i dlaczego w gorach jest zimniej. Co do gor odpowiedzi logicznej chyba nikt nie podal, w sprawie por roku bylo cos o bezwladnosci… Latem jko tako mozna by to bylo uznac – bylo zimno i lato przychodzi z lekkim opoznieniem, no ale zima… Teraz mamy temperatury jesienne, no i dni beda coraz dluzsze, slonce bedzie swiecilo pod coraz wiekszym katem, wiec skad ma sie to zimno wziac ? A przypuszczam, ze jednak bedzie zimniej… Z kosmosu ?

No i przy okazji szukania trafilem na dyskusje o oczywistosciach, ktorych ludzie nie wiedza. JAkis medrzec sie zaraz znalazl i opowiedzial o takich „oczywistosciach” jak tor spadajacej baby z satelity, dlaczego wyże w Polsce kręcą się zawsze

zgodnie ze wskazówkami większości zegarów, dlaczego bojery (takie żaglówki na zamarzniętym jeziorze) popychane

tylko wiatrem mogą jechać z prędkością większą niż wiatr, ze gdy przechłodzona woda zamarza, to jej

temperatura wzrasta.

No ja tez nie wiem, nie wiedzialem nawet, ze „wyze sie kreca”, wiec moze tez ktos wyjasni… 🙂

Bez kategorii

Neandertalczycy mielui słabsze powonienie?

Do takiego wniosku doszli badacze:

www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,39438

Jak interpretują swoje wyniki:

-„Mózgi przodków ludzi współczesnych i neandertalczyków po rozejściu się naszych linii ewolucyjnych rozwijały się niezależnie.”

Ale co naprawdę wynika z tych badań? Ano to, że rasistowska antropologia ewolucyjna ma twardy orzech do zgryzienia, bo patrzac ewolucyjnie neandertalczycy powinny mieć lepszy węch od ludzi wspólczesnych, ponieważ węch jest bardziej pierwotny niż wielki mozg h.sapiens. Więc może człowiek wspólczesny jest „mniej zaawansowany ewolucyjnie” niż neandetralczyk. Patrząc genetycznie (neandertalczyk ma tyle samo receptorów wechowych,co człowiek wspólczesny) neandertalczyk powinien mić taki węch, jak my. Patrzać anatomicznie (neandetralczycy mieli o 12% mniejsze obszary mózgu zaangarzowane w interpretacje wrażeń węchowych) neandetralczyk okazuje się stać wyżej niz człowiek wspólczesny. Jak mniemam uczeni projektując te badania pragneli dojść do wniosku przeciwnego niż ten, do krórego doszli.

pozdrawiam.

Bez kategorii

Bezpłatne szkolenie – Stres i wypalenie zawodowe

Zapraszam na bezpłatny warsztat organizowany w ramach projektu „Kształcenie z perspektywą” przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Stres i wypalenie zawodowe – jak ich uniknąć? – warsztat dla osób 45+

Termin: 4 lutego 2012 r. (sobota)

Warsztat 8-godzinny.

Rekrutacja trwa!

Głównym celem warsztatu jest poprawa komfortu życia prywatnego i zawodowego.

Korzyści z udziału w szkoleniu:

• znajomość problematyki stresu i wypalenia zawodowego,

• umiejętność radzenia sobie ze stresem w sytuacjach życia codziennego i w sytuacjach trudnych,

• umiejętność przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu,

• wypracowanie w sobie aktywnych i skutecznych postaw, zachowań w zapobieganiu długotrwałemu stresowi zawodowemu oraz stresowi życia codziennego.

Zakres tematyczny szkolenia

Stres – wróg czy sprzymierzeniec

• stres – zdefiniowanie pojęcia

• stres pozytywny, stres negatywny

• model działania stresu

• fazy i objawy stresu

• osobowość, a style reagowania na stres ( kwestionariusz CISS)

• typy zachowań interpersonalnych, a czynnik stresu

• stres, a wystąpienia publiczne

• techniki redukcji stresu

Stres zawodowy, a wypalenie zawodowe

• wypalenie zawodowe – zdefiniowanie pojęcia

• trójwymiarowa teoria wypalenia zawodowego wg Ch. Maslach (kwestionariusz MBI)

• etapy wypalenia zawodowego

• źródła stresu zawodowego

• interpersonalne czynniki wypalenia zawodowego

• środowiskowe czynniki syndromu wypalenia zawodowego

• jak uniknąć wypalenia zawodowego

Szkolenie skierowane jest do osób pracujących z terenu całej Polski.

Punkt rekrutacyjny:

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera

Centrum Rozwoju Strategicznego


ul. św. Filipa 25

pok. F3a

Zachęcamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego:

e-mail: szkoleniazperspektywa@wse.krakow.pl

tel.: 12 / 683-24-99

fax: 12 / 683-24-66

Dowiedz się więcej:

www.szkoleniazperspektywa.pl/pl

www.wse.krakow.pl/pl/Ksztalcenie/

Bez kategorii

1941 Fruitcake.

www.huffingtonpost.com/2011/12/24/1941-fruitcake-in-ohio-se_n_1168603.html

Czy nadaje sie do jezdzenia?

Dla ulatwienia dodam,ze byl produkowany z duza iloscia cukru jako konserwanta oraz dodatkiem alkoholu.

Kilkuletnie friutcake spozywalo sie w czasie swiat Bozego Narodzenia a czesc niezjedzona zostawialo sie na nastepny rok.

Jest on scisle zapakowany bez dostepu powietrza.

Ja bym sprobowal.

Co wy na to,bo to jest sprawa wielce naukowa?

Oczywiscie nie mylic ze strudel

en.wikipedia.org/wiki/Strudel

czy streusel

en.wikipedia.org/wiki/Streusel

22109

Skala wielkości

Zawsze mnie interesowało, jak wygląda człowiek w stosunku do Ziemi. Chodzi o to, jaka jest proporcja pomiędzy wielkością Ziemi a wzrostem człowieka, czyli zakładając 180 cm. Czy można to porównać do np. wszy czy pchły lub roztocza spacerującego po skórze człowieka? Zastanawiam się także nad tym, jaką powierzchnię Ziemi lub wielkości państwa zajęliby wszyscy ludzie gdyby każdego z nich ustawić na 1 m2. Chodzi o to, by zobaczyć skalę w jakiej człowiek oddziaływuje na planetę jako całość.

Bez kategorii

Meridian-4 spadł… na dom

Swoja drogą, skoro awaria nastąpiła w T +421s, to on spadał gdzieś z wysokości 70-80 km, trafić z takiej wysokości w budynek mieszkalny na praktycznie bezludnej Syberii to jest coś!

lk.astronautilus.pl/n111216.htm#05

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,10868987.html„Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania” Benjamin Franklin