Bez kategorii

Ad.:”Komputer uczy się myśleć”

W związku z ukazaniem się w Gazecie Wyborczej artykułu pt.:

„Komputer uczy się myśleć”

wyborcza.pl/56,75476,10892492,Komputer_uczy_sie_myslec,,10.html

chyba byłoby celowe aby powtórzyć główne konkluzje z dyskusji toczonej w niniejszym „Forum” na temat A.I. i świadomości ..

Ja umieściłem pod tym artykułem komentarz o treści.:

[ ” ..Gwoli ścisłości należałoby poinformować czytelników, że wiele osób które „rozmawiało” z Cleverbotem odnoszą wrażenie iż działa on na takiej samej zasadzie jak pierwszy tego typu program z lat 60 – tych o nazwie ELISA. Jest to tylko sztuczka polegająca na znajdowaniu „frazy” – która pełni rolę odpowiedzi, takiej która „pasuje” do słów kluczowych w „pytaniu”. Ten komputer archiwizuje reakcje i prowadzi ranking trafień, ale to nie ma nic wspólnego z uczeniem się myślenia. ~ Andrew Wader ]

Bez kategorii

Nowe analizy genomu szympansa.

W jednym z czasopism popularnonaukowych (’21 wiek’) znalazłem taką oto wzmiankę:

http://bioslawek.files.wordpress.com/2011/12/szympans-geny-porownania.jpg

Nie mogę tego zweryfikować, ponieważ autorzy podają precyzyjne zródla na zasadzie „jak nam się chce”, a w sieci nic na ten temat nie mogę znalezć.

pozdrawiam.

Bez kategorii

Koszty zmian klimatu mogą przyćmić obecny kryzys

Kto jeszcze wierzy w brednie o globalnym ociepleniu?

Nie ma czegoś takiego, a świat się coraz bardziej oziębia. Lodowce miały topnieć, jak się okazało niedawno (ciekawe dlaczego GW nic nie pisze) ROSNĄ. I tak jest ze wszystkim. Ale kasę na walkę z „ociepleniem” będą z nas wyciągać do urzygu.

Bez kategorii

Konferencja klimatyczna w Durbanie

Trudno jest znaleźć w Polsce innego dziennikarza,który z uporem godnym lepszej sprawy walczy z CO2,jak Pan Tomasz w GW.Na szczęście kończy się to tylko na przeczytaniu kolejnego artykułu na ten sam temat.Większość rządów na świecie robi swoje ,czyli … nie robi nic w sprawie ograniczania emisji CO2.Jest jeden wyjątek – Komisja Europejska , której przed ograniczaniem emisji nie powstrzymuje nawet kryzys , który grozi rozpadem Unii Europejskiej. Na szczęście prezydencję w Unii sprawuje Polska, która reprezentuje Unię na konferencji w Dubaju. Polska otrzymała właśnie antynagrodę „Skamielina dnia” za podważanie wiarygodności Unii Europejskiej,gdyż nie zgadza się na dobrowolne obłożenie przedsiębiorstw limitami emisji CO2.Trzymajcie tak dalej.

Bez kategorii

Kondycja psychiczna ludzi w Polsce i na świecie

Zajmuję się obecnie formułowaniem projektu badawczego, Przewiduje on próbę oszacowania kondycji psychicznej pewnej szczególnej grupy ludzi, którzy przejawiają dramatyczne, niekorzystne zachowania.

Z tego powodu interesują mnie wszelkie uwagi dotyczące metodologii oceniania ogólnej kondycji psychicznej jak i inne wszelakie uwagi dotyczące aktualnego stanu ducha osób żyjących współcześnie w Polsce i na świecie. Jak wiadomo jednym z uznanych sposobów oceniania takiego parametru jest tzw. koherencja wg. Aarona Antonovsky ( na koherencję sklada się 1. Poczucie rozumienia świata, 2. Dostrzeganie sensowności , 3. Zaradność

Innym znanym ale mniej „akademickim” sposobem jest skala Davida Hawkinga zwana .: „Poziomy świadomości ”

Z jednej strony obserwujemy wokól nas – tak jak gdyby .. przejawy złego „stanu ducha” (choć niedawne wydarzenia w Warszawie w dniu 11.11.2011) lub np. niepokój wyrażany – przez publicystów i różne media, dotyczący tzw. kryzysu ekonomicznego …

Wśród młodzieży obserwujemy bardzo często fenomen kompletnego niezainteresowania się tego co się dzieje i fatalnym stanem wiedzy na temat świata …

Jest znan, iż podejmujący studia (większość młodych ludzi) {nie wie .. niemal nic .. } W każdym razie znajomość historii najnowszej przez młodych ludzi jest bardzo słaba.. Na ogł nie wiedzą kto to był Lenin i Stalin. Zapewne jest tak dlatego, że większość nauczycieli w gimnazjach i liceach nie zdąża .. „dojechać” do końca programu nauczania

Z drugiej strony w przedostatnim numerze tygodnika „Forum” (dane uściślę w następnym poście) wydrukowano wywiad [ artykuł pt. Anioły i demony ] ze znanym psychologiem, który przekonująco argumentuje że ilość wojen (ludzi zabitych w trakcie działań wojennych) – na naszej planecie systematycznie maleje …

Jest więc problem jak ocenić (oszacować) kondycję psychiczną (jakość samopoczucia) pewnej osoby lub grupy osób …

Zamieszczam w tym celu propozycję ankiety .. Liczę na zebranie opinii dyskutantów… dotyczących zarówno poszczególnych pozycji w tej ankiecie jak i wszelakich innych narzędzi pomocnych w oszacowaniu stanu ducha … ~ Andrew Wader

Ankieta umożliwiająca oszacowanie ogólnej „kondycji psychicznej człowieka”

oraz udzielenie porad szczegółowych dotyczących wyróżnionych czynników składowych.

L.p. Ankieta jest anonimowa, prosimy jednak określić .:

Płeć.: M, Ż, Wiek, lat…. , Grupa badana, określona hasłem.: „….”

Prosimy o szczere scharakteryzowanie swoich poglądów, postaw określonych przez poniższe 20 stwierdzeń. Zwracamy uwagę, iż odpowiedzi „tak” należy udzielić stawiamy w wypadku potwierdzania danego stwierdzenia, odpowiedź „nie” – jeśli własne przekonanie ( charakterystyka) jest odwrotnie, jeśli jest negacja danego stwierdzenia. Można udzielić odpowiedzi pośredniej.

Tak (+1) Pośrednio ( 0 ) Nie (- 1)

1 Nie doznałem w przeszłości lub całkowicie przezwyciężyłem negatywne wpływy, które mogłyby powodować we mnie takie zaburzenia emocjonalne jak: depresja, długotrwały lęk, poczucie winy, poczucie krzywdy, żalu, upokorzenia, utraty godności, gniewu, nienawiści, chęci zemsty, odegrania się, itp. .

2 Nie mam mentalności ofiary, a za wszelkie inicjowane przeze mnie działania ponoszę wyłączna odpowiedzialność

3 Wysoko oceniam swoją wartość. Mam bardzo dobre mniemanie o sobie

4 Niemal stale mam dobry nastrój

5 Nie jestem zazdrosny

6 Wierzę w pewną formę „życia po życiu”

7 Nie znoszę oglądania i przeżywania filmów i scen okrutnych, sadystycznych

pokazujących pastwienie się kogoś nad innym człowiekiem lub ludźmi

8 Życie postrzegam jako ekscytujące i inspirujące, skutecznie radzę sobie z wyzwaniami. Cechuje mnie postawa elastyczna i nieosądzająca. Realistycznie oceniam problemy. Nie jestem uzależniony od osiągania sukcesów. Nie wchodzę w rywalizacje. Unikam konfliktów. Zawsze dążę do zgody. Na ogół mam zaufanie do ludzi. Nie mam skłonności do osądzania i kontrolowania zachowań innych ludzi. Wytwarzam wokół siebie poczucia bezpieczeństwa i swobody.

9 Cechuje mnie otwartość umysłu, niezależność, chęć i zdolność przyjaznego oddziaływania na innych. Uważam się za osobę zaradną, na ogół skuteczną w swoich działaniach .

10 Na ogół mam poczucie, iż rozumiem to co sie wokół mnie dzieje jak i to co dzieje się na świecie

11 Postrzegam świat jako sensowny twór, który sie rozwija i podąża do określonego celu. Jego rozwój zachodzi obecnie w dużej mierze dzięki wysiłkom ludzi. Sądzę więc, że należy się angażować w jego rozwój i pomyślność.

12 Jestem przekonany o ogromnym znaczeniu ludzi i stojącym przed nimi zadaniem

13 Mam ochotę do podejmowania różnych działań na polu zawodowym i osobistym, także takich które są działaniami na rzecz innych ludzi. Wyznaczyłem sobie swoją misję życiową, która uwzględnia moje osobiste predyspozycje i użyteczność dla zasadniczych celów ludzkości. Mam określone wyobrażenie sytuacji docelowej własnych działań życiowych.

14 Lubię podejmować działania, których skutki mogą się przejawić dopiero w odległej przyszłości i które dotyczą rozległego, nawet globalnego pola wydarzeń

15 Sądzę, że należy się przykładać do doskonalenia relacji międzyludzkich, tzn. współuczestniczyć w propagowaniu przyjaznej postawy wobec innych, poszanowania wolności słowa i wolności działania, przeciwdziałać wszelakim zapędom autorytarnym

16 Szybko i zdecydowanie angażują się w działania mające na celu przeszkodzenie (zneutralizowanie) poczynań ludzi, którzy staraliby się unicestwić realizowanie głównego zadania ludzkości.

17 Szybko spostrzegam hipokryzję. Sądzę iż wygłaszanie poglądów, sądów, które są sprzeczne z własnym i poczynaniami jest nieelegancki i szkodliwe.

18 Sądzę, że zasady etyczne, w miejsce kategorycznych nakazów i zakazów mogą być oparte o spostrzegane prawidłowości, iż czynienie zła na dłuższą metę nie popłaca oraz zasadę ” nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe”

19 Potrafię sprawić, aby podejmowany trud, użyczany czas i energia na rzecz innych była mi wynagradzana, niekoniecznie finansowo lecz także przez doznawane satysfakcje.

20 Potrafię sobie radzić z „zespołem wypalenia”, tzn. nadal jestem w stanie ustalić zajęcia, zadania, tematy zainteresowań, które robią na mnie wrażenie „świeżych”, oryginalnych, nie nudnych a nawet zajmujących.

…………………………………………………………………………..

Po przypisaniu dla podanych stwierdzeń liczb wg. zasady.: dla „Tak” +1, dla „Nie” – 1, dla odpowiedzi „pośrednio” 0 należy wyliczyć sumę algebraiczną ( która może się zawierać w przedziale < -20, 0, +20 > )

Bez kategorii

Kiedy kryzys w Chinach?

pomruk napisał:

> ków – więc moje stwierdenie „ceny nieruchomości mocno spadają” było na wyrost.

> Natomiast wszystkie uwagi o „bańce nieruchomości” potrzymuję, znalazłem wiele p

> otwierdzeń.

——–

Wiekszosc ludzi oczekuje takiego kryzysu w Chinach jaki dotknal EU czy Japonie,ale miedzy Chinami a pozostalymi krajami jest potezna roznica wlasnie w urbanizacji.

Japonia,USA,EU sa mocno zurbanizowane i okolo 80% ludnosci mieszka tam w miastach,w Chinach jest to tylko 50%,no moze 65% bo te marne 150-200 mln ludzi mieszka czesciowo w miastach gdzie pracuje a na wypoczynek przyjezdza do domu na wsi.

Banka nieruchomosci istnieje tam,gdzie niemal wszyscy juz mieszkaja w miescie i wiecej nie da sie tam zmiescic,co Chin zupelnie nie dotyczy.

Nawet jakby cale 200 mln tych podrozujacych zamieszkalo w miastach,to w dalszym ciagu bedzie to tylko 65% ludzi mieszkajacych w miastach i daleko do standardow EU,Japonii czy USA.

Kwestia moze byc cena tych mieszkan,ale to juz lezy w rekach tych,co te mieszkania kupili.

Spadnie zapotrzebowanie na mieszkania,co nie bedzie tragedia,bo Chiny znane sa na calym swiecie z producji dobr konsumcyjnych jak TV,komputery,pralki,lodowki,samochody itd ktore sa eksportowane na caly swiat.

Dlaczego banka mieszkaniowa byla tragedia dla EU,USA,Japonii?

Bo tam nic sie nie produkuje na eksport do Chin czy Indii.

29523

zaśniad

Niestety będzie filozoficznie, ale chyba i tak uważam to forum za najbardziej odpowiednie do tego tematu.

Chodzi o to czy całkowity biparentalny zaśniad groniasty, to człowiek? W odróżnienu od innych zaśniadów taki co prawda rzadki typ zaśniadu ma normalny kariotyp 46XY i materiał genetyczny pochodzi od obojga rodziców. Jeżeli więc ludzka zygota jest etapem rozwoju osobnika ludzkiego (a tak niektórzy uważaja), to wygląda na to, że muszą oni uznać iż czasami niektórzy ludzie przyjmuja formę zaśniadów groniastych na etapie swojego rozwoju, tłumaczenie tego śmiercią osobnika, by uniknąć tej nieprzyjemnej konkluzji nic nie da, bo nic nie obumiera, czy umiera w biologicznym, czy w ogóle niemetaforycznym sensie. Co prawda można napisać iż człowiek zamienia się w takim przypadku w nieczłowieka, ale myślę iż takie obejście byłby ryzykowne z punktu widzenia kreacjonistycznego i w dodatku wcale nie jest ono wiarygodne, bo pogląd, że biologiczny organizm pewnego gatunku może po prostu przestać do niego należeć i z zacząć być czymś innym na pewno do popularnych nie należy. Zaśniady całkowite standardowo są usuwane jako, że jest to po prostu choroba.

Żeby wiadomo było o czym piszę

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16540529„Ci, którzy sprytnie symulują szaleństwo w zdecydowanej większości są psychopatami, a część z nich faktycznie jest szalona.” – Eugene Bleuler

Bez kategorii

Inż. Andrea Rossi i cudowne źródło energii

Demonstracja w Bolonii odbyła się w atmosferze komedii kryminalnej: wynalazca jest bardzo zadowolony z efektów, ale pokazał nie całkiem to, co obiecywał pokazać i jak zwykle nie dał nikomu dokonać niezależnych pomiarów ani zapoznać się dokładnie z budową „reaktora”. Wśród przyrządów pomiarowych była np. waga łazienkowa „skalibrowana przez dwie osoby, które znały swoją wagę”:

Digital bathroom scale used for weighing the E-cat. It was calibrated by

two persons knowing their weight


tinyurl.com/3lgbglv

Ponadto okazuje się, że:

Z rzekomego kontraktu z parterami w USA nic nie wyszło („bo warunki były nie do zaakceptowania”).

Inżynier Rossi odsiedział już w przeszłości kilka lat skutkiem przekrętu znanego jako afera Petroldragon. Tu jest jego własna automartyrologia, spisana w niewiarygodnie okalecznonej angielszczyźnie, zdumiewającej u kogoś, kto rzekomo studiował i pracował w USA przez wiele lat.

Dyplom inżyniera zdobył Rossi na Uniwersytecie Kensington:

ingandrearossi.net/gli-inizi/

Uniwersytet ten, działający na Hawajach i w Kalifornii, został kilka lat temu zamknięty sądownie za handel bezwartościowymi dyplomami.

Ktoś jeszcze wierzy w Rossiego i jego cudowny reaktor?Penguyn! Penguyn! Looming bright

In the long Antarctic night!

Bez kategorii

Sexy jest mieć starą komórkę (i głosować)

HAHAHAHA zieloni lewaccy złodzieje, na niczym się nie znają a tworzą wizje przyszłości… W latach 80 twierdzili, że po roku 2000 wszystko się zawali, ludzie wcale nie zmniejszyli emisji co2, a nawet ją zwiększyli, i co?? i nic. Jest wielką pychą twierdzenie, że ludzkość ma wpływ na klimat w skali globalnej.

7685

Ugiecia swiatla ze wzgledu na predkosc

I’m confused! 🙂 Wyciagam post al.1 z innego watku, poniewaz nie potrafilem znalezc nic konretnego na ten temat.

Al.1 sugeruje, podpierajac sie: www.pinopa.republika.pl/Dovzhenko_fizykom.html i forum.gazeta.pl/forum/w,32,127679589,128980851,Re_BTW_.html, ze swiatlo ugina sie w poruszajacym sie obiekcie (nie chodzi o przyspieszenie). Takie tlumaczenie zupelnie mi ne pasuje, bo niby skad foton wie wzgledem czego jest obserwowany? Do tego kluci sie to z pierwszym postulatem STW – prawa fizyki sa takie same we wszystkich inercjalnych ukladach odniesienia.

Co zatem zmierzyl (jesli przyjac poprawnosc metodologi pomiarow) Dovzhenko w swoim doswiadczeniu? Efekt Coriolisa????

cheersIdeałem dla starożytnych sceptyków był mędrzec, który uznaje, że nie wie, czy jest prawda, czy jej nie ma, ale nie przeszkadza mu to w jej poszukiwaniu.

7407

Na Marsa rakietą z odzysku

Nic redaktorku, francuska Ariana.

Ariana jest Europejska,

finansowana i technicznie budowana przez Europejczyków.

tyle że staruje z Francuskiej Gujany

Bo jest to miejsce dużo lepsze,

niżeli jakiś punkt w Europie

w związku z zużyciem paliwa przy starcie.

Lot do Marsa ma kosztować gdzieś 20 Miliardów dolarów.

Myślę że po latach plany tej rakiety będą sprzedane Chińczykom i,

oni polecą. Bo Jankesi są już dziś bankrutem.Twój ślub, to legalne złodziejstwo.

Wszystko co posiadasz jest tylko pół warte.

Pamiętaj! Czas to pieniądz, skróć seks do minuty,

dłużej to rozrzutność.

Bez kategorii

Australopithecus sediba

Doniesienie do poprawki

„To śmiała hipoteza, eliminuje ona bowiem innych kandydatów, jako naszych przodków, takich jak na przykład homo erectus.”

Co, proszę? Twierdzenie, że gatunek A. sediba ma więcej cech synapomorficznych z rodzajem Homo niż inne australopiteki, nie orzeka nic nowego o pozycji H. erectus ani nie oznacza koniecznie, że A. sediba jest naszym bezpośrednim przodkiem. Kontrowersje obracają się wokół twierdzenia, że gatunki „Homo” wcześniejsze niż H. ergaster/erectus(H. rudolfensis/habilis) stanowią boczną linię niezależnie wyewoluowaną z australopiteków. Jest to oczywiście możliwe, ale nie udowodnione, póki dyskusja trwa.

Kim jest „jeden z autorów badań, profesor ChrisStringer”? Jeśli pod tym dziwnym skrótem ukrywa się Christine Steininger, to jest to pani, nie pan, i jeszcze nie profesor (ale już z pięknym dorobkiem).To my, pingwiny!

Bez kategorii

Petrucchio wspolnego prz. do czasów prokonsula;-)

Proszę spojrzeć na „drzewo rodowe” naczelnych. Zanaczono na nim,ze wspolny przodek h.sapiens i szympansa zyl 6000.000 lat temu. Wedlug obliczen „nauczyciela” Petrucchia dane o mniejszym o dwie trzecie tempie mutacji u h.sapiens, wiec i ewolucji, sklaniają aby zalozyc,ze ten wspolny przodek nie zyl 6000.000 lat,tylko 18000.000 lat. Czyli w czasach prokonsula ! A prokonsul kiedy mial wspolnego przodka z innymi?;-))

http://bioslawek.files.wordpress.com/2011/08/mac582py-kopalne-mac582py-wspc3b3c582czesner-czc582owiek-homo-habilis-wypada-z-gry.jpg?w=800

Ide spać, bo to istne szobki czego „nauczyciel” was naucza. Nikt nie jest doskonaly,kazdy jest omylny-ale „nauczyciel szaleje”!

„Nauczycielu poucz siebie”!

No Pietrucchio zmierzamy do konsensusu.

Czy przy zmniejszeniu tempa ewolucji o dwie trzecie, nalezy zalozyc ,ze dywergencja nastapila 18.000.000 lat temu, czy ze nastapila 10.000.000 lat temu , zamiast 6.000.000 lat temu. Daj chociaż linka,gdzie wyjasnieleś dlaczego trzeba liczyć mnożąc 6.000.000 przez 3 razy…

Dwie trzcie z 6.000.000 to 4.000.000.Odpowiedzi:

A

B

Nic więcej od ciebie nie chcę. Czy odpowiesz na to proste pytanie i uzasadnisz dlaczego tak liczysz zamiast ze mnie szydzic ?

XXXXXXXXXXXX(start)6000.000__60 h_________h.sapiens

XXXXXXXXXXXX(start)200.000___20 h_spóznialski.

(start)10.000.000__20______________________h.sapiens

Tierdziliście:

Łukasz Salwiński napisał:

„gdy tempo mutacji zmniejsza sie 3 razy to czas rozejscia sie dwoch

gatunkow trzeba przesunac w czasie z 3 razy do tylu bo tyle dluzej trzeba

czekac by sekwencje rozeszly sie w takim stopniu w jakim roznia sie teraz.

Wiec gdy kiedys czas rozejscia sie gatunkow szacowano na podstawie tempa

mutacji na 6M lat to 3 razy wolniejsze tempo mutacji sugeruje, ze

rozejscie to zaszlo 3 razy wczesniej (ie 18M lat temu)”


skroc.pl/b66e skroc.pl/65c

Bez kategorii

No Pietrucchio zmierzamy do konsensusu.poprawka.

Konsensus

Odpowiedz. Czy przy zmniejszeniu tempa ewolucji o dwie trzecie, nalezy zalozyc ,ze dywergencja nastapila 18.000.000 lat temu, czy ze nastapila 10.000.000 lat temu , zamiast 6.000.000 lat temu. Daj chociaż linka,gdzie wyjasnieleś dlaczego trzeba liczyć mnożąc 6.000.000 przez 3 razy…

Dwie trzcie z 6.000.000 to 4.000.000.

Odpowiedzi:

A

B

Nic więcej od ciebie nie chcę. Czy odpowiesz na to proste pytanie i uzasadnisz dlaczego tak liczysz zamiast ze mnie szydzic ?

XXXXXXXXXXXX(start)6000.000__60 h_________h.sapiens

XXXXXXXXXXXX(start)200.000___20 h_spóznialski.

(start)10.000.000__20______________________h.sapiens

Tierdziliście:

Łukasz Salwiński napisał:

„gdy tempo mutacji zmniejsza sie 3 razy to czas rozejscia sie dwoch

gatunkow trzeba przesunac w czasie z 3 razy do tylu bo tyle dluzej trzeba

czekac by sekwencje rozeszly sie w takim stopniu w jakim roznia sie teraz.

Wiec gdy kiedys czas rozejscia sie gatunkow szacowano na podstawie tempa

mutacji na 6M lat to 3 razy wolniejsze tempo mutacji sugeruje, ze

rozejscie to zaszlo 3 razy wczesniej (ie 18M lat temu)”

skroc.pl/b66e skroc.pl/65c7

26945

Czy Petrucchio odpowie?Konsensus.

Konsensus

Odpowiedz. Czy przy zmniejszeniu tempa ewolucji o dwie trzecie, nalezy zalozyc ,ze dywergencja nastapila 18.000.000 lat temu, czy ze nastapila 10.000.000 lat temu , zamiast 6.000.000 lat temu. Daj chociaż linka,gdzie wyjasnieleś dlaczego trzeba liczyć mnożąc 6.000.000 przez 3 razy…

Dwie trzcie z 6.000.000 to 2.000.000.

Odpowiedzi:

A

B

Nic więcej od ciebie nie chcę. Czy odpowiesz na to proste pytanie i uzasadnisz dlaczego tak liczysz zamiast ze mnie szydzic ?

XXXXXXXXXXXX(start)6000.000__60 h_________h.sapiens

XXXXXXXXXXXX(start)200.000___20 h_spóznialski.

(start)10.000.000__20______________________h.sapiens

Tierdziliście:

Łukasz Salwiński napisał:

„gdy tempo mutacji zmniejsza sie 3 razy to czas rozejscia sie dwoch

gatunkow trzeba przesunac w czasie z 3 razy do tylu bo tyle dluzej trzeba

czekac by sekwencje rozeszly sie w takim stopniu w jakim roznia sie teraz.

Wiec gdy kiedys czas rozejscia sie gatunkow szacowano na podstawie tempa

mutacji na 6M lat to 3 razy wolniejsze tempo mutacji sugeruje, ze

rozejscie to zaszlo 3 razy wczesniej (ie 18M lat temu)”

skroc.pl/b66e skroc.pl/65c7

Bez kategorii

Czy nabywanie lekooporności dowodzi ewolucji?

NEOmitomani (NEOdarwiniści) aby „dowodzić” możliwości zachodzenia ewolucji często odwołują się do argumentacji ze złej analogii. Takim „argumentem ze złej analogii” jest postulowanie , że nabywanie oporności na leki przez mikroorganizmy dowodzi zachodzenia ewolucji (np. człowieka od malpy). Antybiotyki, i inne leki, potrafią zatruwać (inhibicja) i paraliżować działanie wielu czynników biochemicznych. Mutacje w pewnych domenach tych czynników powodują ,że odpowiednie domeny tracą powinowactwo do jakiegoś inhibitora i w ten sposób uodparniają się na jego zabójcze dla nich działanie, często dając mutantowi przewagę selekcyjną (która nie zawsze wychodzi całej populacji na dobre,ponieważ nagły wzrost populacji najczęściej przyczynia się do zniszczeń ,zachwiania harmonii i wielkiego głodu). Rozważmy zasadność argumentacji SAMOdziejców na przykładzie gyrazy. Zatrucie tego enzymu jakimś lekiem powoduje sparaliżowanie prawidłowego funkcjonowania aparatu replikacyjnego (DNA) u prokariontów ,więc leki mające takie możliwości są dobrodziejstwem w rejonach dotkniętych infekcjami, które są powodowane poprzez różne typy mikroorganizmow.

Gyraza posiada pewne domeny ,które są powinowate do łaczenia się z pewnymi cząsteczkami ,ktore działają na nie jako inhibitory i paraliżując ich pracę. Mamy tutaj do czynienia z utratą funkcji (informacji). Jednak te molekularne nożyce w dalszym ciągu pozostają molekularnymi nożycami (nie ewoluują w nic innego) -to znaczy zachowują swoją tożsamość biochemiczną. Więc gdzie tutaj analogia do „transformacji jaszczurek w konie i szczura w woznicę” ? Czy taka „argumentacja” nie przypomina raczej bajeczki o Kopciuszku niż poważniej naukowej argumentacji ?

No tak ,ale przecież ‚na bezrybiu i rak ryba’.

pl.wikipedia.org/wiki/Gyraza_DNA

Topoizomeraza działa tak:

Proszę mi teraz wytłumaczyć w jaki sposób odblokowanie możliwości blokowania (przez antybiotyki,leki tzn. inhibitory) tych „molekularnych nożyczek napędzanych energetycznymi nukleotydami” może zmienić ich funkcję ? Analogia: jak zepsucie gwintu w nożycach elektrycznych ,ktory umożliwiał wkręcanie blokujacej działanie tych nożyc śrubki może zmienić owe nożyce np. w wiertarkę?[/b]

http://helicase.pbworks.com/f/topoisomerase%20movie.gif

http://helicase.pbworks.com/f/1239426779/Topoisomerase_II.png

Topoizomerazy biorą udział między innymi podczas replikacji DNA– W (nieredukowalnie zlożonym) kompleksie replikacyjnym DNA:

http://www.pustakalaya.org/wiki/images/646/64629.png

pozdrawiam.

Bez kategorii

Słońce się burzy, ale Ziemi nic nie grozi

Burze słoneczne to efekt działalności człowieka. Musimy zacząć z tym walczyć. Na początek opodatkować producentów lusterek i wprowadzić akcyzę od spojrzeń na słońce. Potem Europejski Urząd Do Spraw Burzy Słonecznych. Z placówkami w atrakcyjnych turystycznie rejonach. Wszystkie partie się zjednoczą i dostaniemy siódmego vice-przewodniczącego, Polaka! I w końcu niedobre burze się skończą.

Więcej Regulacji!

25296

kolejny argument

alexanderpruss.blogspot.com/2009/10/from-grim-reaper-paradox-to-kalaam.html

Zastanawia mnie czy ten scenariusz ma sens.

Wygląda na to, że GR musi sprawdzić czy Fred żyje zanim wykona akcję. Nie ma nic napisane jak odbywa się sprawdzanie, ale podejżewam iż empirycznie a nie dedukcyjnie na podstawie wzoru, lub wniosków autora.

Jeżeli na podstawie wniosków autora, to co robi jakikolwiek GR w obliczu sprzeczności, czyli jest dla niego Fred kiedy jest jego kolej zarazem martwy i żywy?„Ci, którzy sprytnie symulują szaleństwo w zdecydowanej większości są psychopatami, a część z nich faktycznie jest szalona.” – Eugene Bleuler

Bez kategorii

Co z tą ewolucją–jest czy jej nie ma?

Pod takim tytułem zamiszczono w WiZ nr:2 z 2009 r. artykuł A.Hoffana (zmarłego paleontologa, przedpisce do ‚Slepego Zegarmistrza’ Dawkinsa). Dziś mamy 20011 i zero potwiedzeń dla STE (o abiogenezie juz nie wspomnę) Przejrzałem blogi naszych rodzimych ewolucjonistów (nawet wdałem się w dyskusję) ,najlepszy blog chyba lazeży do Miggawki (ja lepszego nie znalazlem). W dziale „ewolucja” ostatnia godna uwagi aktualizacja pochodzi z 2009 roku (juz nie aktualna–odkryto starsze tetrapody). Co się dzieje ludzie ??? Co z tą ewolucją–jest czy jej nie ma? Powaszechna zasada biologii jest tak bezdowodowa ,czy noveyy777 nie potrafi skutecznie poszukać tych dowodów. Ewolucjoniści mawiają ,że tych potwierdzen STE są tysiace. Pomózcie odszukać choć jeden:-)

korycinski.wordpress.com/2010/12/02/kreacjonizm-i-ewolucjonizm-po-polsku/#comment-362

Kiedy szukam znajduje potwiedzenia ,ze STE sie sypie….

Po odkryciach polskich paleontologów warto by napisać kilka slów dementi. Czy Ty może nie dajesz wiatry tym nowym faktom?

Jak chcesz ,to Ci podeślę wywiad z odkrywcą Tiktaalika, on nie watpli w odkrycia polskich paleontologów.

apologetyka.com/ptkr/zegnaj_tiktaalik

Eeee tam-ostatni interesujący post dotyczacy STE z 2009 roku. Nic się nie dzieje ,staneło w miejscu? www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,6/t,39162

„Genetycy podważają model selekcyjnego wymiatania (08-03-2011)

Europejscy i amerykańscy naukowcy podważają tradycyjne pojęcie ewolucji gatunku ludzkiego. Przez ostatnie 35 lat genetycy za główny motor ewolucji gatunku ludzkiego uznawali klasyczne zjawisko selekcyjnego wymiatania (ang. selective sweep), kiedy to dochodzi do szybkiego rozprzestrzenienia się korzystnej mutacji genetycznej w całej populacji ludzkiej. Jednak wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Science sugerują, że takie wydarzenia mogły mieć miejsce sporadycznie i nie wpłynęły w znaczący sposób na historię naszego gatunku. W badaniu zawarto tezę, że zamiast tego podstawowym napędem zmian w ludzkim fenotypie mogły być niewielkie modyfikacje w wielu genach, wobec czego zwrócono uwagę na konieczność opracowania nowych modeli w celu prześledzenia genetycznych etapów ewolucji….”

www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,6/t,39230

„Wbrew powszechnej opinii, tempo specjacji roślin nie jest powiązane z uprzednim pojawieniem się nowej cechy fizycznej lub mechanizmu. Wyniki nowych badań międzynarodowych pokazują, że rośliny majstrują przy ustawieniach swojej wydajności i konfiguracji, aby tworzyć ulepszone wersje samych siebie. Odkrycia zaprezentowano w czasopiśmie American Journal of Botany.(…)Rzeczą, która od pewnego czasu wprowadzała naukowców w konsternację był moment, kiedy klady rozpoczynają wykształcanie nowych gatunków. Klady to grupa roślin mających tego samego przodka. Naukowcy byli przekonani, że szybka specjacja zachodziła po rozwinięciu przez klady najpierw nowej cechy fizycznej lub mechanizmu, aby następnie rozpocząć tworzenie własnej gałęzi genetycznej.

Zdaniem zespołu najnowsze badania pokazują, że dopiero po osiągnięciu przez rośliny kwitnące etapu rozwoju, na którym powodzenie i tempo specjacji będą zoptymalizowane, główne rody roślin rozpoczynają szybkie wykształcanie nowych gatunków.

„Ewolucja nie jest taka, jaka wcześniej sądziliśmy” – wyjaśnia dr Stephen Smith, naukowiec z Uniwersytetu Browna, afiliowany również w HITS i naczelny autor artykułu. „To nie jest tak, że kiedy pojawia się kwiat to (szybko) zachodzi specjacja. Jest opóźnienie. I dzieje się coś innego. A mianowicie dochodzi jak gdyby do etapu rozwoju produktu.”

www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,6/t,39231

„Mimo swojej wszechobecności i zróżnicowanych ról, okrzemki morskie – główny komponent fitoplanktonu występującego obficie w oceanie, tworzący tym samym podstawę morskiego łańcucha pokarmowego – pozostają owiane tajemnicą. Niedawno finansowane ze środków unijnych międzynarodowe konsorcjum naukowców odkryło, że co najmniej jeden gatunek okrzemków – Phaeodactylum tricornutum – wykorzystuje ścieżkę molekularną stwierdzoną wcześniej jedynie u ssaków, mianowicie cykl mocznikowy.”

Z pewnością racjonaliści.pl nasiali banialuków w tych streszczeniach (sam im kilka błedów wytknąłem) ,ale jakby dotrzeć do materiałow zródlowych ? Mi się tam nie chce ,ja się zająłem poznawaniem biologii bakterii i biogenezą oraz możliwością ewolucji układów sekrecyjnych. Reszta mnie mało interesuje, ale nie powiedziane iż wcale. Najbardziej mnie interesuje ten temat o kwestionowaniu hipotezy selekcyjnego wymiatania ,bo to jakoś nie harmonizuje z ideą „doboru kumulatywnego” w ewolucji. Ciekawe co na ten temat dziadek Dawkins ? Ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Na racjonaliście.pl pojawiają się czasami takie rewelkacje ,że mózg staje z wrażenia. Np. Jerry Coyne ostatnio krytykował Lynn Margulis (za to ,że Lynn Margulis krytykuje neodarwinizm) i napisał ,że dowodami na zachodzenie neodarwinowskiej ewolucji i wyewoluowanie wielorybów od czworonogów są takie fakty ,jak „wyewoluowanie od wspólnego przodka :kapusty ,selera i brukselki (sic!)” oraz obserwacja iż :”niektóre ryby jaskiniowe wyewoluowały utratę oczu”:-).

pozdrawiam.