Bez kategorii

pytania

Na fali czy raczej w skutek odpływu sił związanych z szaleństwem zapomnienia zwanym potocznie zabawą sylwestrową chciałbym( w imieniu kilku osób) zadać parę nieco skacowanych pytań. (w związku z programowym zawieszeniem rozmów politycznych wypłynęło parę problemów bardziej ogólnej natury które tu zanotowałem – chciałem zaznaczyć że redagowanie tych pytań razem z negocjacjami zajęło nam sporo czasu). Jako sporadyczny czytelnik forum nauka przekonałem ich by wysłać pytania właśnie tutaj.

czym jest myśl i jak powstaje w swojej obrazowej formie oraz co oddaje najpełniej jej naturę ( i czy język ma tu coś do powiedzenia)

czy już wiadomo jaka jest natura światła bo chyba należało by zdecydować jak różni się śrut wystrzelony z dubeltówki na kaczki od fali na powierzchni wody.

czy to że nic nie może poruszać się szybciej od światła to ograniczenia fizyki czy wyobraźni.

co to jest (jeśli jest) czas ( mówiłem że jest taki wątek ale oni trochę czytali a potem powiedzieli że nie są specjalistami a zdania są podzielone i musieli by się oprzeć na jakimś autorytecie a przecież nie znają nikogo na tym forum)

czy to prawda że nieokreśloność kwantowa zyskała swój matematyczny odpowiednik w liczbie omega (Chaitin) – (nie wiem o co chodzi ale zagrozili że nie dadzą mi piwa )

czy wiemy coś o kształcie wszechświata poza teoriami i czy jest szansa na inne wszechświaty czy nawet ich nieskończoną ilość – (oni chyba mieli jakieś inne skręty) i co z tajemniczą czarną materią.

czy są już modele mózgu na poziomie bardziej rozbudowanym niż ten który posiada dżdżownica.

czy jest coś co nie podlega relatywizmowi ( to już bardziej filozofia ale dziewczyny się uparły)

Oczywiście prosimy o odpowiedzi jednoznaczne i w miarę proste bo nie ma wśród nas naukowców.( jednocześnie przepraszam za być może naiwne pytania)

Z życzeniami wszystkiego dobrego oraz sukcesów naukowych w rozpoczętym roku pozdrawiamy ( M. A. S. M. W. M) oho zaraz dwunasta idziemy na poprawiny

25171

Polowanie na neutrina rozpoczęte na dobre.

Wreszcie, nareszcie, Europa na serio włącza swój potencjał intelektualny i techniczny, w kierunku poważnej weryfikacji tych zjawisk i modeli, które nie zostały potwierdzone empirycznie.

Mowa tutaj o przedsięwzięciu ( których jest w Europie kilka, jeśli nie kilkanaście ) o nazwie infantylnej a.m. teleskop – KM3Net ( km^3 Neutrino Telescope ), które buduje konsorcjum 40 instytucji europejskich, a pozwoli on łowcom neutrin na :

– uchwycenie śladów oddziaływania neutrin z materią.

– umiejscowienie w Galaktyce kwazarów i innych potężnych żródeł gamma.

– poszukiwanie ciemnej materii.

Ten usytuowany na dnie Morza Śródziemnego teleskop, będzie drugą co do wielkości budowlą wzniesioną ręką ludzką, pierwszą oczywiście jest rękodzieło chińskie, czyli ich niezniszczalny Wielki Mur Chiński.

PS Przy okazji tego tematu, składam Wszystkim Państwu , uczestnikom tego forum, Pomyślności i samych atrakcji naukowych w Nowym Roku.

Bez kategorii

Kto jest najwybitniejszym zyjacym polskim uczonym?

Wypowiedzi (1 strona formatu A4) na temat „Kto jest najwybitniejszym zyjacym polskim uczonym i czemu jest Nim Prof. Dr Hab. Dala Tata?” prosimy wysylac do dnia 1 stycznia roku 2012 na adres: lech.keller@gmail.com.

Pierwsza i jedyna nagroda (zgodnie z zasada „winner takes all”) bedzie spotkanie z Prof. Dr Hab. Dala Tata, a w przypadku gdyby to spotkanie nie moglo dojsc do skutku, spotkanie z jednym z wybitnych uczonych zajmujacych sie Dzielem i Zywotem Prof. Dr Hab. Dala Taty.

Takze: forum.gazeta.pl/forum/w,245,131954515,131954515,Konkurs_Moj_Ulubiony_Wykladowca.html

Bez kategorii

Głuche Telefony 2011

Ig-Noble, są Złote Maliny – a my siódmy rok z rzędu „nagradzamy” największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć, kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie także sami wybrać „zwycięzcę” i przyznać Głuchy Telefon 2011 Czytelników TELEPOLIS.PL!

Bez kategorii

Moc energii odnawialnej większa niż jądrowej

Świat dotarł do pewnego znaczącego punktu. Po wszystkich niepokojących wiadomościach z ostatnich roku, dwóch na temat energii – o awariach jądrowych, wyciekach ropy, podwyżkach cen gazu – może wydawać się niesamowite to, że globalna moc energii z zainstalowanych źródeł odnawialnych jest większa niż moc energii atomowej.

więcej…„Długi czas byłem przekonany, że istotnie bez energii atomowej ludzkość nie da sobie rady, ze względu na wyczerpywanie się zasobów kopalin – dziś różne alternatywne wyliczenia i koncepcje pewnością moją zachwiały.” – Stanisław Lem

95% Włochów opowiedziało się w referendum przeciwko energetyce atomowej