Bez kategorii

kto powinien płacić za „ochronę klimatu”?

apeluję by wątek ten nie przekształcił się w dysputę osób wierzących w Anthropogenic Global Warming i nie wierzących. Przyjmijmy dogmat AGW i zastanówmy się kto powienien płacić z tego powodu. Sądziłem, że ci którzy emitują najwięcej CO2.

Dane za 2009: www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/jan/31/world-carbon-dioxide-emissions-country-data-co2#data

Podzieliłem przydzielone prawa do darmowej emisji (en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Emission_Trading_Scheme)

przez liczbę „emitentów” i okazało się, że nie jest tak, ze najwiecej zapłacą ci, którzy emituja najwięcej CO2. O co więc chodzi?

28173

Neutrina szybsze niż światło?

Właśnie na różnych portalach pojawiają sie dziwne doniesienia: oto w CERN miano stwierdzić, że wiązka neutrin porusza się szybciej niż c! Nie ma tego jeszcze na naukowych portalach, ale donosi o tym np. BBC czy NBC. Rzekomo wiązka neutrin mionowych przebyła odległość 730 km w czasie o 60 nanosekund krótszym niż spodziewany, przy błędzie (jakim?) ocenianym na 10 nanosekund. Pewnie jakiś gruby błąd systematyczny, ale kto wie, może coś wielkiego…

www.bbc.co.uk/news/science-environment-15017484

www.msnbc.msn.com/id/44629271/ns/technology_and_science-science/#.TnueiuwoFJE

Bez kategorii

*Obserwujemy echa wydarzeń sprzed Big Bangu?*

No to mnie Roger Penrose zaskoczył. GW pisała niedawno o jego książce „Cykle Czasu”, na tym forum dyskutowano nieco zawarte w niej koncepcje powtarzającego się Wszechświata. Cyklicznego, choć nieustannie ekspandującego, co odróżnia go od dawnych modeli cyklicznych, mówiących o fazie kontrakcji. Wydawałoby się – dzika (choć w dobrym znaczeniu tego słowa) koncepcja, bez szans na szanse potwierdzenia w najbliższej przyszłosci. A tu… Obserwowane kręgi zmniejszonych fluktuacji promieniowania tła interpretuje on jako echa zlewania się supermasywnych czarnych dziur w… poprzednim cyklu („eonie”), poprzedzającym ostatni Wielki Wybuch!

Niesamowite.

Ciekaw jestem odbioru tych sensacji przez fachowców.

www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2668

www.bbc.co.uk/news/science-environment-11837869

physicsworld.com/cws/article/news/44388

Oryginalna praca:

arxiv.org/abs/1011.3706

3271

Skały sprzed 4,45 mld lat

Rozmawialiśmy niedawno o wieku Ziemi, rzekomo odmłodzonej z 4,54 do 4,47 mld lat. Tymczasem właśnie BBC podało za „Nature” o najświeższym datowaniu materiału płaszcza wyniesionego przez lawę w Arktyce: 4,45 mld lat. Najstarszym znanym dotąd materiałem ziemskim były cyrkony znalezione w Australii sprzed 4,40 mld lat.

www.bbc.co.uk/news/science-environment-10941026

www.nature.com/nature/journal/v466/n7308/full/nature09287.html